V soboto, 1. 10. 2022 so učenci naše šole sodelovali na svečanem odkritju obeležja na Štravberku, kamor je leta 1944 strmoglavilo zavezniško letalo. Domačini so pomagali preživelima ameriškima vojakoma in ju pomagali spraviti na varno, zaradi česar je eden izmed njih tudi izgubil življenje v nemškem koncentracijskem taborišču. Z recitalom Pavčkove in ljudske poezije so spomin na te dogodke ter dobre ljudi počastili Simon Bojanec iz 9. a, Martin Brancelj iz 8. b ter Štravberčanki petošolka Ema Blažič in sedmošolka Nika Blažič, ki pa nista le recitirali na slovesnosti z visoko udeležbo, pač pa sta s svojo družino že več dni prej pomagali pripravljati ta sprejem. Udeležili so se ga namreč pomembni gostje: minister za obrambo Marjan Šarec, predstavnik ameriške ambasade, župan Gregor Macedoni ter predsednik Policijskega veteranskega društva Sever Dolenjska in Bela krajina Marjan Dragan. Učence je na nastop pripravila Barbara Pavlovič Plevanč.