Od 20. do 24. januarja 2025 smo se tudi na naši šoli pridružili Tednu pisanja z roko, katerega slogan je bil “Ko spomini zadišijo”. Tedni pisanja z roko, ki potekajo že več let, nas opominjajo na pomen pisanja z roko v današnjem digitalnem svetu. Pisanje z roko spodbuja delovanje možganov, ohranja spomin, koncentracijo in pripomore k razvoju ustvarjalnosti.
Na šoli so v tem tednu potekale različne dejavnosti. Ena od dejavnosti je bila prepisovanje kuharskih receptov. Učenci so prepisovali stare družinske recepte, pri tem pa spoznavali, kako lahko pisanje z roko ohrani spomine na preteklost in hkrati pripomore k ohranjanju tradicije. Kuharske recepte so prepisovali tudi iz kuharskih knjig. Nastalo je kar nekaj razrednih knjižic kuharskih receptov.
V nekaterih oddelkih so učenci raziskovali pot slovenskega mleka. Na to temo so izdelovali stripe, v katerih so na ustvarjalen način prikazali različne faze pridelave in predelave mleka. Učenci so pri tem razvijali svoje raziskovalne in ustvarjalne sposobnosti ter hkrati spoznavali pomen lokalnih virov hrane za naše zdravje in okolje.
V sklopu tedna pisanja z roko so učenci razmišljali tudi o tem, kako diši zima ter svoja razmišljanja zapisali. V nekaterih oddelkih pa so učenci misli o zimi zapisali po ogledu nemega animiranega filma »Sneženi mož«.
Posebej zanimivo je bilo za učence pisanje z gosjimi peresi. Učenci so preizkusili tehniko pisanja z gosjim peresom ter spoznali, kako težko je bilo pisanje v preteklosti ter tudi kako je nekoč v razredu dišalo po črnilu. Ob tem so se učili potrpežljivosti in natančnosti, saj je pisanje z gosjim peresom zahtevalo več pozornosti in spretnosti kot pisanje s sodobnim nalivnim peresom.
Drugošolci naše šole pa so v tem tednu prvič zapisovali črke z nalivnim peresom. To je bila zanje posebna izkušnja, ki so jo prav vsi z nestrpnostjo pričakovali.
Prvošolci in otroci iz vrtca so s pisanjem črt in krogov razvijali fino motoriko, ki je temelj za kasnejše uspešno pisanje.
Nekaj utrinkov je strnjenih v fotogaleriji.
Zapisala: Polona Umek Repovž